Apel o ograniczenie zużycia wody

31 maja 2022

Nieprzypisane

Szanowni Państwo,

Obecnie mierzymy się z coraz mocniej postępującymi zmianami klimatycznymi, których efektem jest susza hydrologiczna. Tegoroczne zima i wiosna były wyjątkowo suche, skąpe w opady śniegu i deszczu, przez co zasoby wody są mocno ograniczone. Wraz ze wzrostem temperatur na początku maja mieszkańcy gminy zaczęli wykorzystywać większe ilości wody m.in. do podlewania ogrodów. Jest to jeden z powodów znacznego wzrostu poboru wody produkowanej przez Spółkę. Dodatkowo, jak informuje MPWiK, wzrost zużycia wody to też efekt kryzysu migracyjnego, który wywołała agresja Rosji na Ukrainę. Do stolicy Dolnego Śląska trafiło ok. 100 tys. uchodźców. Drugie tyle rozlokowano w gminach wokół Wrocławia. Do tej pory MPWiK Wrocław zaspokajało zapotrzebowanie na wodę około miliona osób z Wrocławia i okolic. Teraz ta liczba wzrosła o około 1/5. Mając na uwadze zaobserwowaną tendencję wzrostową poboru wody, MPWiK zwróciło się do sąsiednich samorządów – w tym do Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., z prośbą o zwiększenie produkcji wody z własnych ujęć. To może uchronić mieszkańców przed niedogodnościami, związanymi z ograniczeniami a nawet z przerwami w dostawach wody.

Biorąc pod uwagę fakt, iż część mieszkańców gminy zaopatrywana jest również wodą kupowaną od MPWiK Wrocław oraz Przedsiębiorstwa Produkcji Ogrodniczej (oprócz własnej produkcji wody zakupy od tych dostawców to około 28,4%), zwiększone zużycie wody w okresie wiosenno-letnim może spowodować okresowy niedobór wody.

W odpowiedzi na liczne zgłoszenia dotyczące niskiego ciśnienia wody w lokalach mieszkalnych znajdujących się na terenie Gminy Siechnice, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., informuje, iż sytuacja ta jest spowodowana wieloma czynnikami niezależnymi
od miejscowych wodociągów.  W związku z powyższym apeluję o niepodlewanie ogródków przydomowych oraz napełnianie basenów przydomowych wodą z sieci wodociągowej.

Uwzględniając prognozy pogody na najbliższe dni i okres wiosenno-letni Spółka informuje, że wstrzymuje do odwołania wydawanie warunków na podliczniki ogrodowe.

Spółka informuje także, że podjęła szereg działań technicznych i organizacyjnych mających za zadanie zwiększenie możliwości produkcji i dystrybucji wody na terenie gminy, jednakże są to zadania czasochłonne i przewidziane do realizacji w najbliższych miesiącach i latach. Jednocześnie należy wskazać, iż podstawowym zadaniem Spółki jest zapewnienie wody na cele bytowe.

W razie absolutnej konieczności, aby nie pogarszać ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz nie utrudniać poboru wody do celów socjalno-bytowych innym mieszkańcom naszej Gminy, w okresie największego rozbioru wody (16:00-23:00), prosimy o korzystanie z podliczników ogrodowych tylko w godzinach nocnych, tj. pomiędzy 23:00 a 06:00.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i odpowiedzialne podejście do problemu. Od Państwa solidarnej postawy zależy czy żadnemu mieszkańcowi Gminy nie zabraknie wody na podstawowe cele bytowe.

Piotr Brzuzek

Prezes

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.Skip to content